Pred vstupom do prvej triedy...
Školská zrelosť je podmienená dosiahnutím telesnej, rozumovej, sociálnej, citovej a pracovno-motivačnej spôsobilosti dieťaťa. Vstupom dieťaťa do školy sa pre neho končí obdobie hier a bezstarostností a začína prvé obdobie školských povinností a zodpovedností. Aby tento prechod bol spontánny, málo bolestivý, mali by sme dieťaťu čo najviac pomôcť a usmerniť ho. Ponúkané Vám preto tieto možnosti, rady, či usmernenia:
- Viac si všímame dieťa pri hre, či dostatočne dlho sa dokáže sústrediť na hru, či často hry nemení, nedokončí hru. V takom prípade vstúpime do hry a vysvetlíme mu, že by malo dlhšie zotrvať v hre a dokončiť ju. Taktiež vyžadujeme uložiť si po sebe hračky na obvyklé miesto. Veľmi vhodnou hrou sú puzzle /začíname jednoduchšími-24ks a nároky postupne zvyšujeme/. Ak dieťa nemá veľký záujem o túto hru, skladáme spolu s nim až do zloženia obrázku. I za malý úspech ho pochválime a povzbudíme do ďalšej hry.
- Častejšie zaraďujeme vymaľovávanie obrázkov /vymaľovánky/ s nabádaním dieťaťa, aby sa pokúsilo vymaľovávať čo najpresnejšie, nevychádzať za obrysy čiar. Týmto spôsobom v hre podporujeme rozvoj grafomotoriky dieťaťa.
- Dieťaťu sa snažíme viac čítať rozprávky s tým, aby stručne povedalo o čom bola rozprávka. Okrem rozprávok využívame i detské riekanky a básničky s cieľom naučiť sa ich naspamäť. Týmto rozvíjame nielen slovnú zásobu dieťaťa, ale i pamäťové schopnosti.
- Často sa s dieťaťom rozprávame o škole v kladnom zmysle, nezastrašujeme ho príchodom nových povinností a disciplíny. Ak bude pozitívne naladené bude jeho výkon od začiatku lepší, štart radostnejší /metóda dobrého štartu/
- Nikdy dieťa neporovnávame so súrodencom, každý človek je osobnosť, individualita.
- Všímame si dieťa ako sa správa dieťa v rovesníckej skupine pri hre vonku, v škôlke. Ak vo zvýšenej miere púta pozornosť na seba, treba ho kľudným hlasom usmerniť, vysvetliť mu vhodné správanie. Nezvyšujme napätú situáciu príliš zvýšeným hlasom.
- Učíme dieťa rozlišovať jednoduché pojmy súvisiace s časom /včera – dnes – zajtra/, logicky rozmýšľať o pojmoch /na čo slúžia dvere, stôl.../, triediť veci podľa veľkosti, množstva, druhu, materiálu /rozvíjať schopnosť kategorizácie/, poznať farby, základné geometrické tvary, ovládať jednoduché počtové operácie – sčítať = pridávať; odčítať = uberať – napr. spočítať si prsty na rukách..., vedieť, ktorá ruka je pravá a ľavá a základné pojmy v priestorovej orientácií /vpredu, vzadu, hore, dole/, viesť dieťa k úplnému zvládaniu sebaobslužných prác /vedieť sa obliecť, vyzliecť, obuť a pod./
- Nesprávne vyslovovanie hlások, slabík, slov je potrebné podchytiť ešte pred nástupom do školy. V 1. ročníku sa od dieťaťa vyžaduje už správna výslovnosť a bohatá slovná zásoba. Za primerané sa považuje očakávať od prváka slovnú zásobu v rozsahu cca 10 000 slov a viac. Dieťa by malo správne skloňovať, časovať a používať správny slovosled. V prípade akéhokoľvek logopedického problému sa môžete obrátiť na školu, kde školský špeciálny pedagóg poskytuje prvákom individuálnu logopedickú starostlivosť.
- Ak je dieťa pripravené do školy, je pripravené rešpektovať normy správania sa v škole. Väčšina 6-ročných detí vie, aké správanie je vhodné, a ktoré nie. K tomu je potrebné poznať základné pravidlá a správať sa podľa nich. Prípadný rozpor medzi normami rodiny a školy je pre dieťa mätúci.
- V priebehu celého prvého ročníka je veľmi vhodné sa s dieťaťom pravidelne spoločne učiť a pripravovať sa do školy, aby sme vypestovali návyk pravidelného učenia sa a to i v prípade, ak ide o šikovnejšie dieťa. Jeho úplná samostatnosť sa rozvinie až v ďalších ročníkoch.
Želáme všetkým rodičom veľa trpezlivosti, láskavosti pri výchove a usmernení svojich detí!